Blog, Clipper, İzmir Çakmak Oyuncak

Clipper Çakmağın Hikayesi

Clipper çakmakları, İspanyalı bir aile tarafından 1959 yılında üretildi. Puig ailesi, küçük bir aile şirketi kurarak başladığı üretim yolculuğuna Dünya”nın en büyük doldurulabilir çakmak markası olana dek devam ettirdi ve günümüzde sektörünün lideri konumuna yerleşti. 1959 yılında İspanya”nın Barselona kentinde yaşayan Puig ailesi, küçük bir atölyede başladıkları çakmak üretiminde bu dönemlerde henüz metal çakmakların kullanılıyor olması hasebiyle metal çakmak üretimine başlamıştı. Küçük üretim adetleri ile önceleri mütevazi bir şirket olsalarda ürettikleri çakmakların kalitesi satış ve üretim rakamlarını hızla arttırdı.

Puig ailesinin Clipper markası ile ürettiği çakmakları FLAMAGAS aile şirketi bünyesinde imal ediyor ve önce İspanya”ya satışını yapıyorken sadece birkaç yıl sonra tüm Avrupa”nın çakmak tedarikçilerinden biri haline geldi. Artan satış rakamları ile yatırımlarına hız veren FLAMAGAS, Clipper Çakmak üretiminde bir adım öne çıktı ve Avrupa ile yetinmeyerek ortadoğu pazarınada giriş yaptı. Ülkemizin Ortadoğu pazarının köprüsü olması hasebiyle 1970 yılında Türkiye”de yaptığı yatırım ile İSTANBUL”da kurulan Clipper Çakmak Fabrikası hem Türkiye”ye hem Avrupa”ya hem de Ortadoğu pazarına üretim gerçekleştirmeye başladı.

1980 yılına kadar Clipper Çakmak üretimine devam eden FLAMAGAS Türkiye fabrikası, ülkemizde yaşanan ekonomik krizlerden etkilenerek kapanmak zorunda kaldı. Bu tarihten itibaren İspanya”da üretimine devam eden Clipper Çakmak, istikrarlı büyümesine devam ederek günümüzde doldurulabilir çakmak alanında Dünya lideri konumundadır.

Clipper Çakmakların Kalitesi

Clipper Çakmak ürünlerinin sektörün en çok tercih edilen ürünü olması şüphesiz ki bir tesadüf değildir. Ürün kalitesine azami önem veren Clipper, geniş gaz haznesine sahip, çakmak taşının kilitlenmesine mani olan özel bir mekanizma ve gaz yanma haznesinin tasarımı ile hem uzun süre yanabilme hem de rüzgardan asgari ölçekte etkilenerek esintili havada bile kolaylıkla tutuşturulabilmektedir. Diğer plastik çakmaklarda gazın çıkışı ve basınç miktarı bir süre sonra sona ermektedir. Ancak Clipper Çakmak, içerisindeki basınç botoru ile sürekli olarak gaz akışı vermekte, böylelikle uzun süre sönmeden yanabilmektedir.

Naif Tasarım

Clipper Çakmak ürünleri, tasarımları ile kolayca rakiplerinden ayrılır. Kendine has tasarımı ve çizgileri ile dikkat çeken Clipper Çakmak, markasına bakmaya gerek kalmadan uzaktan bile anlaşılabilir. Kendine has bir tarzı ve şıklığı olan Clipper Çakmak ürünleri, çakmak koleksiyoncuları tarafından takip edilen ve yeni modelleri gözlenen nadir çakmaklardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir